Gadżety 

Jak udostępnić dysk twardy w mojej sieci domowej?

Nigdy nie będę nikogo winić za zadanie pytania technicznego, które wydaje się „podstawowe”, ponieważ wszyscy musieliśmy gdzieś zacząć. Niewielu z nas wyskoczyło z łona, wiedząc, jak uzyskać dostęp do udziału sieciowego w systemie Windows, czym była grupa robocza lub jak zmapować dysk sieciowy.

Ostatnio zadano mi stosunkowo proste, ale ważne pytanie dotyczące sieci domowej. Dzisiejsze pytanie:

„Jestem zainteresowany skonfigurowaniem bardzo podstawowej sieci domowej – tak naprawdę to tylko współdzielony dysk twardy, do którego mam dostęp z dowolnego komputera w moim domu – ale nie wiem, jak zacząć.

Czy to tak proste, jak podłączenie zewnętrznego dysku twardego do portu USB z tyłu routera? To wydaje się zbyt łatwe. A może potrzebuję specjalnego dysku twardego, który łączy się przez port Ethernet? Jak skonfigurować to, aby „pojawiało się” na moich urządzeniach? Nie spodziewałbym się, że będzie to automatyczne, ale nie znam ustawień konfiguracyjnych wymaganych, aby to działało. Czy potrzebne jest specjalne oprogramowanie, czy wszystkie niezbędne narzędzia są wbudowane w system Windows?”

Jak skonfigurować udostępnianie dysku i / lub folderów w systemie Windows
Cieszę się, że nie możesz się doczekać, aby dowiedzieć się więcej o szerokim świecie sieci. Zacząłem zajmować się dziennikarstwem technologicznym obejmującym dyski twarde i naprawdę osiągnąłem sukces dzięki przewodnikom po routerach w Wirecutter. Twoje pytanie łaskocze dwie z moich wielkich, geekowych zainteresowań i z przyjemnością Ci pomogę.

Masz dwie podstawowe opcje udostępniania dysku twardego innym komputerom w domu. Możesz podłączyć ten dysk twardy do komputera stacjonarnego (wewnętrznie lub zewnętrznie) lub do laptopa (prawdopodobnie zewnętrznie), a następnie udostępnić ten dysk twardy w sieci za pośrednictwem systemu Windows. Wszystko, czego będziesz potrzebować, jest wbudowane bezpośrednio w system Windows i z przyjemnością przeprowadzę Cię teraz przez ten proces.

Ze względu na dyskusję, a ponieważ nie mam wolnej zewnętrznej obudowy, zakładam, że w jakiś sposób podłączyłeś już ten dysk do systemu. Najlepszą wydajność uzyskasz, jeśli przejdziesz na tryb wewnętrzny, używając jednego z wolnych portów SATA w systemie; obudowa zewnętrzna będzie działać najlepiej w przypadku połączenia USB 3.0 lub USB-C i jest dużo bardziej przenośna, ale prawdopodobnie nie będzie działać tak dobrze.

Teraz, gdy już to zrobiłeś, prawdopodobnie będziesz musiał przejść do ekranu zarządzania komputerem w systemie Windows, aby przypisać literę do dysku twardego. (Jeśli kupiłeś zewnętrzny dysk twardy, który jest dostarczany w osobnej obudowie, prawdopodobnie został on już zainicjowany i będzie można go znaleźć bezpośrednio w Eksploratorze plików. Jeśli nie, przejdź do kolejnych kroków).

Wpisz „Zarządzanie komputerem” w menu Start, a następnie kliknij „Zarządzanie dyskami” w sekcji „Pamięć masowa” na wyświetlonym ekranie.

Znajdź dysk w dolnej części tego okna, który powinien być oznaczony jako „Nieprzydzielone” miejsce, jeśli jest to zupełnie nowy dysk. Kliknij prawym przyciskiem myszy, wybierz „Nowy prosty wolumin” i klikaj przez ekrany, aż uzyskasz możliwość przypisania mu litery dysku (cokolwiek chcesz) i systemu plików (wybierz „NTFS”).

Teraz, gdy otworzysz Eksploratora plików, zobaczysz swój nowy dysk twardy, gotowy na wszystkie dane, które chcesz na nim zrzucić. Ale naprawdę chcesz udostępnić go w swojej sieci, co wymaga od nas przejścia przez kilka dodatkowych kółek.

Powinieneś teraz móc kliknąć prawym przyciskiem myszy dowolny folder lub dysk w Eksploratorze plików, wybrać „Przyznaj dostęp” i kliknąć „Udostępnianie zaawansowane”.

Na wyświetlonym ekranie kliknij przycisk „Zaawansowane udostępnianie”, zaznacz pole „Udostępnij ten folder” i nadaj swojemu napędowi lub folderowi ekscytującą nazwę.

Po wykonaniu tych czynności uruchomiłem Eksploratora plików w innym systemie Windows podłączonym do mojej sieci. Mimo że jestem zalogowany do tego samego identyfikatora Microsoft na obu – ważny fakt w tym scenariuszu – na początku nie widziałem tego udziału sieciowego. Musiałem kliknąć pasek adresu i wpisać „\\”, a następnie nazwę mojego pierwszego systemu („Paladyn Bobo”), aby wyświetlić udział. Stamtąd łatwo było kliknąć go prawym przyciskiem myszy i wybrać „Mapuj dysk sieciowy”, co sprawia, że ​​zawsze pojawia się pod listą dysków mojego drugiego systemu w Eksploratorze plików.

(Jeśli nie pamiętasz nazwy swojego pierwszego systemu, po prostu przejdź do Panel sterowania> System i poszukaj „Nazwy urządzenia”).

Rozumiem? Dobry. Pamiętaj, że w przypadku tej metody ludzie muszą mieć konta w oryginalnym systemie, o którym mowa, aby uzyskać dostęp do współdzielonego dysku / folderu. W przeciwnym razie musisz przejść do Panelu sterowania> Centrum sieci i udostępniania> Zmień zaawansowane ustawienia udostępniania i wyłączyć „udostępnianie chronione hasłem” w sekcji „Wszystkie sieci”. Powinno to pozwolić każdemu w Twojej sieci na dostęp do wspomnianego folderu, co prawdopodobnie będziesz chciał zrobić w większości przypadków w domu.

Related posts

Leave a Comment